Şehitlik gezilerini 100’üncü yıl anısına belgesel yaptılar

Şehitlik gezilerini 100’üncü yıl anısına belgesel yaptılar
REKLAM ALANI
A+
A-
Google News


Şehitlik gezilerini 100’üncü yıl anısına belgesel yaptılar

Gelibolu 75. Yıl Cumhuriyet ilkokulu tarafından öğrencilerine her yıl düzenlenen şehitlik turu bu yıl Cumhuriyetin 100’cü yılın nedeniyle Ekim ayının son haftasında 100 öğrenci ile gerçekleştirildi ve bu gezi ‘Çocuk Gözüyle Çanakkale’ projesi kapsamında Gelibolu Tarihi Alan ve Şehitlikleri belgesele dönüştürdüler.

Gelibolu 75. Yıl İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenlerinin yer aldığı kısa metrajlı okul gezisi konseptli proje çalışmasında, 57. Alay Şehitliği, Şehitler Abidesi, Conkbayırı, müzeler, Hilal-i Ahmer Hastanesi ve Mecidiye Tabyası ziyaret edildi.

Hayat kurtaran mucizevi saatin hikayesi duygulandırdı

Gezilerini video kaydına alan ve kısa bir filme dönüştüren 75. Yıl Cumhuriyet ilkokulu öğretmenlerinden Fatma Gülşah Karadayı, çocukların tarihi mekanlarda çok duygulandıklarını söyleyerek, “Öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu projenin amacı yeni nesillere Kurtuluş mücadelesi ’ne giden yolun Çanakkale’den başladığı konusunda farkındalık yaratmak. Öğrencilerimiz Conkbayırı’nda Anafartalar Kumandanı Yarbay Mustafa Kemal’in hayatını kurtaran mucizevi saatin hikayesini, cepheler arasında sadece birkaç metrelik uzaklık olduğunu ve daha nice kahramanlık destanını heyecanla dinledi ve anlattılar” dedi.

Projenin özellikle Çanakkale ve Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı yakından göremeyen diğer öğrencilere ulaşmak için çok önemli olduğunu belirten okul müdür yardımcısı  Şehri Biçen, “Çocukların gözüyle yapılan bir anlatım bu mekanları göremeyen diğer çocukların ilgisini daha çok çekebilir fikrinden yola çıktık. Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda ‘Çocuk Gözüyle Çanakkale’ projesi, öğrencilerin Çanakkale Savaşları’nın önemini görmelerini sağladı” diye konuştu.

Projede Öğretmenleri Aysel Cihan Karaman’ın Cumhuriyetin 100.yılına ithaf’en yazdığı Çanakkale Marşı’nı seslendiren öğrenciler, Çanakkale Zaferi’nin Anafartalar Kumandanı, Kurtuluş Mücadelemizin öncüsü ve Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve tüm şehitleri saygı, rahmet ve minnet ile andılar.

Projede ayrıca 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu öğretmenleri Ayfer Kopça, Levent Erten, Müdür yardımcısı Şehri Biçen ve Okul müdürü Orhan Keskin görev aldı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.